Bilişim Suçları ile Mücadele Nasıl yapılır?

1
268
Bilişim Suçları İle Mücadele

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen internet ve teknoloji beraberinde birçok suç ve suç unsurunu da birlikte getiriyor. İnternet kullanırken gayet normal olarak yaptığımız bir hareket belki de suç kapsamında olabiliyor. İşte bu şekilde internet ve teknoloji üzerinden işlenen suçlara bilişim suçları diyoruz. Bilinçli bir kullanıcı olamazsak dolandırılmak veya kanunlar önünde suçlu duruma düşmek işten bile değil.Bilişim Suçlarına karşı mücadele etmek ve bilinçli olmak bu yüzden büyük önem taşımaktadır.

Bilişim suçlarına karşı mücadele etme yöntemleri nelerdir?

-Şirketinize veya şahsınıza ait önemli bilgilerinizin yer aldığı bilgisayarınız ile özel güvenlik önlemleri almadan internete bağlanmayınız. Bilgisayarların devamlı işletim sistemlerinin güncel tutulması, kırık programlar kullanmamak, lisanslı bir virüs programı

-İnternet ortamında %100 güvenliğin hiçbir zaman sağlanamayacağını unutmayın! Özellikle Chat ortamında bilgisayarınıza saldırılabileceğini unutmayın. Örnek internet mesajlaşma ve yazışma programlardan karşıdaki kişi kim olursa olsun, dosya almayın paylaşmayın.

-Sohbet, chat ortamında tanıştığınız kişilere şahsınız, aileniz, adres, telefon, işiniz v.s. konularda şahsi bilgilerinizi vermemeniz gerektiğini unutmayın. En iyi hack yöntemlerinden biri budur. Sosyal Mühendis olarak çalışan bu kişiler sizden bu bilgileri almaya çalışacaktır.

-İnternet ortamında tanıştığınız kişilere kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.Hatta internet ortamında sizin tanıyacağınız bir kişinin de hacklenmiş olacağını unutmayın. Herşeye önce şüphe ile bakın.

-İnternet üzerinden yapılan yazışmalarınızda karşınızdaki kurumlarla özel bir yöntemle yazışmanızda fayda olacaktır. Bu şekilde sizin adınıza birlikte ticaret yaptığınız şirketlere asılsız bilgiler veya sizi kötüleyici bilgiler gönderilse bile karşı taraf bunun sizden gelmediğine emin olacaktır.

-Asla güvensiz isimsiz sitelerden ve  SSL sertifikası olmayan sitelerden alışveriş yapmayın.

Bilişim Suçları

Bilişim Suçları Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?

Yasa dışı web sayfaları  ile ilgili şikayetlerinizi 155@iem.gov.tr e-mail ihbar adresine bildirebilirsiniz.

Şahsınız ile ilgili şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili elde edebildiğiniz tüm deliler ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek şikayetçi olabilirsiniz.

İl Emniyet Müdürlüklerince yürütülmekte olan tüm tahkikatlarda Savcılık talimatı veya Mahkeme kararı esas alınmaktadır.

Şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili olarak yapılacak çalışma neticesinde ISP (İnternet Servis Sağlayıcının) yurt dışında bulunması durumunda Adli Makamlar tarafından yapılacak olan Adli İstinabe ile konunun takibi yapılabilmektedir.

Bu konu da ilginizi çekebilir:  Bilişim Suçları, Kanunları Nelerdir? Cezaları Nelerdir?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.