Yurt Dışından Telefon Getirme

0
169
loading...

Yurt dışından dönüşte beraberinde getirdiği İMEİ bilgisine sahip cihazların işletilmesine ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bilgilendirmede bulundu.

Bilgi Teknolojileri Kurumunun yaptığı  açıklamaya göre, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen İMEİ’ye sahip cihazların kayıt altına alınması işlemlerinde vatandaşların sorun yaşamaması için dikkat etmesi gereken konular bir bir ele alındı.Açıklamaya göre bu konular şöyle sıralandı:

1-Yurt dışından yolcunun beraberinde yurda soktuğu elektronik kimlik bilgisini (IMEI) sahip cihazların kayıt işlemlerinin yolcunun Türkiye’ye giriş tarihi itibariyle en geç 120 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

2-Vatandaşların son iki takvim yılı içerisinde yurt dışından başka bir telefonu getirmemiş olması kayıt altına aldırmış olması veya yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün geçmiş olması halinde kayıt işlemleri yapılamamaktadır.

Süreye ilişkin bilgilendirmeler işletmeciler tarafından ,kullanılan cihaza SMS formatında 30’ar günlük aralıklarla gönderilmektedir. Cihazların kayıt altına aldırılması sırasında ihtiyaç duyulan IMEI numarasına, cihaz üzerinden *#06# tuşlarına basılmak suretiyle ulaşılabilmektedir. Bu bilgiye daha sonra da ihtiyaç duyulması ihtimaline binaen kullanıcıların IMEI numarasını güvenli bir yere not alarak muhafaza etmelerinde fayda bulunmaktadır.

    NASIL KAYIT YAPILACAK

Kayıt için T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numarasına sahip kişilerin; e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden sisteme giriş yaparak, e-işlemler bölümünden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altında yer alan hizmetlerden öncelikle cihaz kayıt hakkını sorgulamasıgerekiyor.Cihaz kayıt hakkı mevcut ise IMEI kaydet alanındaki gerekli bilgileri doldurmak ve belirlenen harç ücreti (2017 yılı için 149,20 TL) yatırmak suretiyle kayıt işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Sadece harç bedelinin yatırılması kayıt işleminin tamamlandığı anlamını taşımamaktadır.Harç yatırılıp başka işlem yapılmazsa telefon veya kullanılan cihaz yine de kapancaktır. 120 gün içerisinde kayıt işlemi gerçekleştirilmeyen cihazlar kayıt dışı statüsüne geçerek iletişime kapatılmaktadır.

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişiler ne yapacak

Diplomat, askeri personel, öğrenci ve Türkiye’de ikamet edenler vergi dairesi ya da ilgili bankaya yatırılmış olan harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuz aslı ve pasaport aslını ibraz etmek suretiyle ilgili GSM işletmecisine ait abone kayıt merkezine (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom [eski ismi ile Avea] ) müracaat etmesi halinde kayıt işlemini yaptırabilmeleri mümkündür.

Harç ödemesinin, kayıt işlemi sırasında e-devlet sistemine entegre bankalar aracılığıyla online olarak da yapılabildiği, sadece harç bedelinin yatırılmasının kayıt işleminin yapılması anlamına gelmediği belirtildi. Sistem tarafından kişiye başvuru numarası verilene kadar işleme devam edilmesi gerekiyor…

18 yaşından küçük kişilerin de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilme ve kendi adlarına kayıt yaptırma hakkının bulunduğu yapaılan açıklamada bildirildi.

Ekleme ve Düzeltme:

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonlardan alınacak olan kayıt ücreti 1 Ocak 2020 tarihinden sonra yüzde 22.58 oranında zamlı olacak. Yani yeni yılda yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu için 1.838 liralık kayıt ücreti ödeyecek.

2020 Yılı yolcu beraberinde getirilen telefon kayıt ücreti 1838 TL olmuştur.

loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.