Çitler – Hikaye

0
143

Çitler

Bir zamanlar çok öfkeli ve hırçın bir çocuk varmış. Bir gün babası oğluna bir torba çivi vermiş ve her sinirlendiğinde arka bahçedeki çitlere bir çivi çakmasını söylemiş. İlk gün çocuk 37 çivi çakmış, daha sonraki günlerde çakılan çiviler gitgide azalmış. Çocuk ise zamanla öfkesine hakim olmanın arka bahçeye gidip çivi çakmaktan daha kolay olduğunu farketmiş.
Sonunda çocuk artık öfkesine hakim olur hale gelmiş. Gidip durumu babasına anlatmış. Babası bu defa oğlundan kendisini tutabildiği her gün için çivilerden bir tanesini sökmesini istemiş.
Günler geçmiş ve çocuk en sonunda babasına tüm çivilerin bittiği haberini vermiş. Babası çocuğun elinden tutmuş ve çitlerin yanına götürmüş.
‘Aferin oğlum, iyi iş becerdin ve öfkene hakim olmayı başardın, ama şu çitlerdeki delikleri görüyor musun. İşte o çitler bir daha asla aynı olmayacaklar. Öfkelenip de kötü sözler söylediğinde işte bu çitlerde gördüğünkü gibi delikler açılır kalplerde. Bir insana bir bıçak saplayıp çıkardığında istediğin kadar pişman olup özür dile, bir anlamı kalmaz. O yara hep orada kalacaktır. Unutma ki kötü sözün açtığı yara bazen fiziksel bir yaradan bile kötü olabilir.’
Çeviri ve Uyarlama: Cemal Karabel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.