USB BELLEĞİNİZİ COŞTURUN

0
150
Usb Bellek

USB flaş belleğiniz sadece veri taşımaktan çok daha fazlasını yapabiliyor.
Sürücünüzü daha etkin kullanmanızı sağlayacak
 10 yaratıcı yolu açıklıyoruz.

Flaş Bellek

 


BUGÜNLERDE herkesin cebinde kapasitesi az da olsa çok da olsa bir USB flaş bellek var. Verilerinizi bir bilgisayardan başka bir bilgisayara taşımak muhtemelen USB flaş sürücünüzle yaptığınız en yaygın iştir. Oysa cebe sığan bu faydalı araçlarla  yapabileceğiniz başka şeyler de var. İşte flaş sürücünüzü veri taşıma dışında işlerde kullanmanın 10 yolu…

1. TAŞINABİLİR UYGULAMALARI ÇALIŞTIRIN

USB flaş sürücünüzde veri depolamanın yanı sıra portatif uygulamalar da çalıştırabilirsiniz. En güzel örneklerden biri; bir kelime işlemci, hesap tablosu, sunum aracı, çizim paketi ve veritabanı aracı içeren tam donanımlı bir ofis paketi olan OpenOffice. org’dur. OpenOffice.org’un portatif sürümü sayesinde, bir ofis seti yüklü olmayan bilgisayarlarda bile belgelerinizle çalışmaya devam edebilirsiniz. Aynı zamanda Mozilla Firefox ve Thunderbird gibi popüler yazılımların da portatif sürümleri bulunmakta. Ofis setinin gücünü web’de sörf yapma ve e-postalarınızı kontrol edebilme gücüyle birleştirince, bir bilgisayardan
isteyebileceğiniz hemen hemen her şeyi cebinizde taşıyor olacaksınız.

Tüm bu uygulamaların portatif sürümlerini http://www.portableapps.com adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Aynı adreste USB sürücünüze yükleyebileceğiniz daha pek çok yazılım bulmanız mümkün. Dilerseniz ses oynatıcı, oyunlar, antivirüs aracı gibi  hazır paketleri de yüklemeniz mümkün. PortableApps, kullanışlı bir menü uygulamasıyla beraber geliyor. Böylece portatif  uygulamalarınıza erişmekte güçlük çekmiyorsunuz. PortableApps seti, uygulamalara kolay erişim sağlayan bir menü sistemiyle geliyor.

2. İŞLETİM SİSTEMİ ÇALIŞTIRIN

Sadece belli uygulamaları çalıştırmak sizi kesmiyorsa USB flaş sürücünüzden bütün bir işletim sistemini çalıştırmayı düşünebilirsiniz. Bunun için Windows XP ve Linux olmak üzere iki alternatifiniz var ama her ikisinin de biraz meşakkatli olduğunu belirtmeden geçmeyelim. USB flaş belleğinize Windows XP yükleyerek XP’yi sürücünüzden başlatabilir, böylece kurtarma amaçlı olarak veya belli başlı programları çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Bunun için Bart PE adlı bir program yardımıyla boot edilebilir bir Windows XP hazırlamanız gerekiyor. Bunun için detaylı bir yazıyı git.pcnet.com.tr/228 adresinde bulabilirsiniz (İngilizce). Ayrıca küçük bir araştırmayla USB’den çalışan, portatif Linux dağıtımları da bulabilirsiniz. Bu konuda Slax’i (http://www.slax.org) denemenizi önerebiliriz.

3. PAROLA SIFIRLAMA DİSKİ OLUŞTURUN

Her gün kullandığınız bir bilgisayarın şifresini unutmanız pek sık rastlanan bir durum değildir ama sık kullanmadığınız bir Windows’a şifre koyduysanız bunu bir gün unutabilirsiniz. Böyle bir anda zor durumda kalmamak için, hesabınızı kolayca geri almanızı sağlayan bir parola sıfırlama diski oluşturmanızı tavsiye ederiz. Windows Vista’da ve 7’de parola sıfırlama diski oluşturmak için disket yerine USB flaş sürücü kullanmanız da mümkün. Bunun için Denetim Masası’ndan Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması’na girip Kullanıcı Hesapları’na tıklayın. Soldaki bölmede “Parola sıfırlama diski oluşturun” bağlantısını göreceksiniz.

4. PERFORMANSI ARTIRIN

Windows Vista veya 7 kullanıyorsanız ReadyBoost teknolojisi sayesinde USB flaş belleğinizi kurtararak sisteminizi hızlandırabilirsiniz. ReadyBoost, fiziksel sistem belleğinizin (RAM) yetmediği durumlarda ek bellek gereksiniminin sabit disk yerine flaş sürücüden karşılanmasını sağlar. Flaş bellekler, hareket eden parçaları bulunan sabit disklerden daha hızlı oldukları için ReadyBoost sisteminizin performansını önemli ölçüde artırabilir; tabii sistem belleğiniz sisteminize gerçekten yetersiz geliyorsa. ReadyBoost’u kullanmak oldukça kolay ama bunun için ReadyBoost uyumlu bir USB belleğe sahip olmanız gerekiyor. Bu özellik genellikle ürünlerin kutusunda belirtiliyor ama bu logoya sahip olmayıp da hız gereksinimlerini karşılayan başka ürünler de olabilir. USB belleğinizin ReadyBoost uyumlu olup olmadığını denetlemek ve uyumluysa sisteminizi  hızlandırmak için USB belleğinizi taktıktan sonra “Sistemimi hızlandır” seçeneğini seçmeniz yeterli.

5. PC’NİZİ KİLİTLEYİN

Filmlerde, oturum açılması için bir kart takılması gereken bilgisayarları görmüşsünüzdür. Siz de böyle bir bilgisayara sahip olmak isterseniz tek ihtiyacınız olan Predator adlı yazılım! Bu bedava araç yüklenip yapılandırıldıktan sonra USB flaş sürücünüzü, bilgisayarınızı kilitleyen ve kilidi açan bir anahtara dönüştürüyor. USB sürücünüz bilgisayara bağlıyken her şey olması gerektiği gibi çalışıyor. Flaş sürücünüzü söktüğünüz zamansa bilgisayarınız kilitleniyor; klavyeniz ve fareniz devre dışı kalıyor ve ekranınız kararıyor. Bilgisayarınızı tekrar aktif hale getirip kullanmaya devam etmek için USB sürücünüzü takmanız yeterli oluyor. Yazılımı git.pcnet.com.tr/230 adresinden indirebilirsiniz.

6. SÜRÜCÜNÜZÜ YÖNETİN

USB flaş sürücünüzle tek yapmak istediğiniz veri taşımaksa ve hâlâ Windows XP kullanıyorsanız işinizi Microsoft USB Flash Drive Manager’ı kullanarak daha etkin bir şekilde görebilirsiniz. Bu flaş sürücü yöneticisini yükledikten sonra kolaylıkla sürücünüzden ve sürücünüze dosya kopyalayabilir, bütün flaş sürücüyü sabit diskinize yedekleyebilir ve yedeği geri yükleyebilir, sürücü  etiketini değiştirebilir ve hatta sürücüyü bilgisayara bağladığınızda Drive Manager’ın otomatik çalışması için bir autorun dosyası oluşturabilirsiniz. Bu ücretsiz ve minik aracı git.pcnet.com.tr/229 adresinden temin edebilirsiniz.

7. MP3 OYNATICI OLARAK KULLANIN

Ofisinizde bilgisayar kullanırken aynı zamanda müzik dinlemek istemez miydiniz? Bunun için bir flaş sürücünün yanı sıra bir kulaklık ve Windows Media Player size yeter. MP3 dosyalarınızı USB flaş sürücünüze kopyaladıktan sonra sürücüyü bilgisayara bağlayın ve Windows Media Player’ı kullanarak sürücünüzdeki şarkılardan bir kitaplık oluşturun. Artık Windows Media Player’ın çalma listesi gibi tüm özelliklerini kullanabilirsiniz.

8. SÜRÜCÜNÜZÜ ŞİFREYLE KORUYUN

USB flaş sürücünüzde hassas veriler taşıyor ve sürücünüzün çalınması ya da kaybolması halinde bunların olmadık kişilerin eline geçmesini istemiyorsanız verilerinizi şifreleyebilirsiniz. Rohos Mini Drive adlı ücretsiz yazılım, sürücünüzde gizli bir bölüm oluşturmanızı ve bu bölümdeki dosyaları şifreyle korumanızı sağlıyor. Yazılımı http://www.rohos.com/products/rohos-mini-drive/ adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

9. KABLOSUZ AĞA BAĞLANIN

Kablosuz bir ağınız varsa Windows XP’nin Kablosuz Ağ Kur Sihirbazı’nı ya da Vista’nın ve 7’nin Windows Şimdi Bağlan (WCN) özelliğini kullanarak kablosuz ağ yapılandırma bilgilerinizi bir USB flaş sürücüye kaydedebilirsiniz. Daha sonra başka bir bilgisayarı ya da WCN uyumlu router, yazıcı gibi bir cihazı kablosuz ağınıza hızlıca ve kolaylıkla bağlamak için bu sürücüyü kullanabilirsiniz.

10. WEB SİTESİ ÇALIŞTIRIN 

Bir web geliştiriciyseniz Apache, PHP, MySQL ve Perl destekleyen bir web sunucusunu USB flaş belleğinizden çalıştırabileceğinizi duymak hoşunuza gidebilir. Server2Go (http://www.server2go-web.de) tam da bu işe yarıyor. Server2Go hiçbir kurulum gerektirmeden çalışıyor, bütün Windows sürümlerini ve popüler tarayıcıların tümünü destekliyor, üstelik de ücretsiz. PHP ile çalışan bir geliştirici için cebinde bir web sunucusu taşımanın değeri paha biçilemez. Örneğin bu yazılımı kullanarak  geliştirdiğiniz bir web sitesini/uygulamasını web’e yüklemeden bir sunumda kullanabilir ve sayfalar üzerinde anında değişiklik yapabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.