Smart TV, Android Tv, Akıllı Tv nedir?

0
203
Samsung Smart TV

Smart TV, Android Tv nedir?

Televizyon teknolojisi her geçen gün gelişmekte olan bir sektör. Günümüzde akıllı diye tabir edilen telefonlardan sonra evlerimizdeki televizyonlar da bu furyaya katıldı ve nerdeyse tüm Led Tv’ler akıllı TV kategorisinde sayılabilir.

Akıllı TV’ler de mevcut özellikler nelerdir?

Şu an piyasada kullanılan akıllı Tv’lerde çok çeşitli özellikler bulunmakta.Bu özellikleri kısaca sıralayacak olursak:

 • Dahili uydu alıcı
 • USB bağlantı ile harici video, müzik, resim oynatma özelliği
 • Wİ-Fİ (kablosuz) internet bağlantı özelliği
 • Çeşitli oynatım modları (futbol, canlı, film vs)
 • İnternet browser
 • Uygulama desteği
 • Sosyal ağlar
 • PVR (ek bir donanıma ihtiyaç olmadan yayını kaydetme) özelliği
 • İşletim Sistemi (anroid, tizen, webos)

Bu gibi başlıca özelliklere sahip tv’ler haliyle akıllı kategorisine giriyorlar.

Samsung akıllı tv’lere örnek olarak gösterilebilecek bir resim

Akıllı Tv’ler de işletim sistemi nedir?

Akıllı TV’lerle ilgili ilk çalışma 1994’de başlamış ve patent tescili yapılmış. Fakat bu işlemden hemen sonra büyük gelişmeler olmamış bu çalışmalar yaklaşık5-6 sene sonra meyve vermeye başlamış. Smart TV işlevlerinin TV’lerde ortaya çıkması ise 5 yıl sürmüş. Televizyonlar da işletim sistemi bir nevi bilgisayardaki windows diyebiliriz.

 • ANROİD Tv’ler
 • TİZEN işletim sistemli Tv’ler
 • WEBOS işletim sistemli Tv’ler

Anroid platformunu kullanılan TV markasına en büyük örnekler Philips markası ve Sony markası olabilir.Anroid işletim sistemi google tarafından geliştirilen bir işletim sistemi olması dolayısıyla her türlü gelişmeye açık bir platform olarak piyasadaki yerini korumaktadır.

Tizen işletim sistemi sadece Samsung tvlerde kullanılan ve Samsung firmasının kendi bünyesinde geliştirmesini yapmakta olduğu bir işletim sistemi. Piyasada ki kullanıcıları arasında gayet olumlu yorumlar alan işletim sistemi de samsung gibi büyük bir firma tarafından geliştirildiğinden gelişmeye açık.Hatta forumlarda ve internet sitelerinde tizen işletim sisteminin anroide Mobil cihazlarda da rakip olabilceği sıkça dillendiriliyor.

Webos işletim sistemi ise LG marka televizyonlarda kullanılan ve aynı Samsung’ta olduğu gibi firmanın kendisi tarafından geliştirilen bir işletim sistemi.Webostata kullanıclar genel anlamda memnun ve sistem gelişmeye açık.

Bu üç işletim sistemi de büyük firmalar tarafından çıkarıldığından teknolik yenilikler mukabilinde güncelleme almaktalar ve hızla kendilerini geliştirmekteler.

AKILLI BİR TV ALMALIMISINIZ?

Smart tv size gerekli mi?

Siz akıllı bir tv kullanıcısı olmasanız bile satışta olan hemen hemen tüm tv modelleri smart (akıllı) özelikler de satılmakta olduğundan bundan kaçmanız zor gibi görünmekte.

Zaten akıllı tvleri kullandıkça mutlaka sizinde ihtiyacınızı gideren özeliklerle karşılacaksınız ve bu sizde mmenuniyet uyandıracaktır.

Televizyonunuz Smart veya Android değilse napabilirsiniz?

Mevcut televizyonunuzda smart veya anroid özellikleri yoksa piyasada bu işlemi TV’nize katan Android box, apple tv gibi cihazları satın almanız yeterli olacaktır.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:        Smart Tv mİ,  Anroid Tv mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.