Mutfak İçin 21 Pratik Bilgi

0
109
Mutfak İçin Pratik Bilgiler

Günlük hayatımızda mutfak çok özel bir yer tutuyor. Ve mutfakta öyle durumlarla karşılaşıyoruz ki can sıkıcı olabiliyor.Mutfakta zamanının çoğunu geçirenler için derlediğimiz bu bilgiler çok işinize yarayacak.

Yumurta Tazelik Testi
Yumurta taze mi değil mi basit bir test ile anlaşılabilir…
 1. Yumurtanın taze olup olmadığını anlayabilmek için soğuk tuzlu su dolu bir kaseye atın. Yumurta dibe çökerse tazedir, suyun yüzeyine çıkarsa bayattır.
 2. Bisküvi ve kurabiye hamurunu renklendirmek için gıda boyası kullandığınızda ellerinizi boyamamak için hazırladığınız hamuru buzdolabı poşetine koyup renklendiriciyi damlatın ve poşeti sıkarak renk eşit dağılana kadar yoğurun.
 3. Bir sebze soyucu kullanarak pasta, puding ve dondurmayı ince çikolata dilimleriyle süsleyebilirsiniz.
 4. Kek yaparken malzemeleri karıştırdığınız kaşığa hamurunuz yapışabilir. Malzemeleri karıştırmadan önce kaşığı süte batırırsanız, hamur yapışmaz.
 5. Ağzı dar şişeleri temizlemek için biraz su, deterjan ve bir kaşık pirinç koyup çalkalayın.
 6. Mutfaktasınız ve bardak veya cam tabak kırıldı.Cam kırıklarını toplarken elinizi kesmek işten bile değildir.Ama kolayı var 🙂 Koli bandıyla bütün kırıkları tozuyla beraber toplayabilirsiniz.
 7. Dondurma servis ederken kaşığı suya batırdıktan sonra dondurmayı alın. Bu, dondurmanın kaşığa yapışmamasını ve düzgün çıkmasını sağlar.
 8. Bıçağınız paslandıysa, yarım kuru soğanın üzerine pudra şekeri serpin ve bıçağı bununla ovun. Leke geçmezse aynı soğana karbonat serpip bununla ovun.
 9. Cam kırıklarını şeffaf koli bandını iki ucundan tutarak toplarsanız elinize cam batmaz. Göremediğiniz ufak cam kırıklarını da ıslak pamukla kolayca toplayabilirsiniz.
 10. Hamur işlerinden sonra mutfak tezgahıtemizlemek için biraz tuz serpip nemli bezle silin.
 11. Peynirinizi az bir süre bekletince kenarlarından sertleşip kuruyor mu?Eğer kesik kenarlarına tereyağı sürersiniz sertleşip kurumasını engellemiş olursunuz.
 12. Kurabiyelerinizin zamanla sertleşmemesi için, kapağı çok iyi kapanan teneke bir kutuda, yanlarına bir iki dilim elma ekleyerek saklayın. Böylece kurabiyeler uzun süre taze kalıp sertleşmezler.
 13. Kurabiyeleri ve bisküvileri koyduğunuz kutuya birkaç adet kesme şeker koymak tazeliklerini uzun süre korumalarını sağlar.
 14. Kuruyan, bayat ekmeklerin ufak küp şeklinde doğrayıp sonra fırında ya da sıvıyağda kızartın. Böylece buzdolabınızda saklayıp çorbalarınızda kullanabileceğiniz çıtır ekmekleriniz hazır olur.
 15. Buz kalıplarınızı su ile doldurmadan önce bölmelere portakal, limon, dilediğiniz meyve parçacıkları ya da nescafe yerleştirirseniz tadı hoş ve dekoratif buzlar elde etmiş olursunuz.
 16. Ceviz ve ve kuru yemişlerin kabuklarını atmayıp mangal yakmak için kullanabilirsiniz.
 17. Kahve kavanozuna bir kesme şeker atarsanız kahveniz bayatlamaz.
 18. ​Poşet çayları içtikten sonra atmadan çiçeklerinizin bakımında değerlendirebilirsiniz. Poşeti fincandan çıkarıp, çiçeğinizin saksısına koyun. Böylece çiçekleriniz susuz kalmaz. Poşetlerin birkaç günde bir değiştirmesi önerilmektedir.
 19. Yumurtalar sivri tarafları aşağı gelecek şekilde kapalı bir kapta saklanmalıdır. Böylece daha uzun süre tazeliğini korur ve diğer yiyeceklerin kokusunu almaz.
 20. Çatlamış yumurtanın çatlak olan yerine limon suyu sürüp yumurtayı saklayabilirsiniz.
 21. Yumurta haşladığınız suyu dökmeyin. İçindeki mineraller son derece faydalıdır. Bu suyu soğuttuktan sonra, çiçeklerinizi sulayabilirsiniz. Çiçeklerinizin çok daha canlı ve sağlıklı olduğunu farkedeceksiniz.

Elmalı Kek Tarifi – Bayatlamayan görmek isteyebilirsiniz…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.