Laptop mu (Notebook) Masa Üstü Pc Mi?

0
113

Masaüstü bilgisayarlar, yüksek performansı uygun fiyat karşılığında sunabilirler. Ama bilgisayarınızı her zaman yanınızda taşımanız gerekiyorsa, tercihinizi dizüstü sistemlerden yana kullanmalısınız.

Laptop & Masa Üstü

Masaüstü bilgisayarların en büyük dezavantajı, taşınabilir olmamalarıdır. Eğer bilgisayarınızı gittiğiniz her yerde yanınızda görmek istiyorsanız, dizüstü sistemlerle tanışmanızın da vakti gelmiş demektir.

ÖZELLİKLER

“Notebook” ya da “Laptop” olarak da adlandırılan dizüstü bilgisayarlar, aslında masaüstü bilgisayarların sunduğu tüm özelliklere sahiptir. Aralarındaki en önemli fark ise, dizüstü sistemlerin taşınabilir olmasıdır. İhtiyaç duydukları elektrik gücünü, kasaya monte edilmiş özel bataryaların yardımıyla sağlarlar. Eğer bu bataryayı şarj etmeyi unutmazsanız, dizüstü bilgisayarları otobüste ya da bir kafede bile kolayca kullanabilirsiniz.

Hafif olmaları ve çok fazla yer kaplamamaları ise, bu tip bilgisayarların dikkat çeken diğer önemli özellikleridir. Bir dizüstü sistem, genellikle büyük bir kitaptan daha fazla yer kaplamaz ve kalabalık bir masanın üzerinde bile kendine rahatlıkla yer bulabilir. Ses ve ekran kartları, modem ya da ethernet kartı gibi standart bileşenler, çoğu zaman anakart üzerine entegre edilmiştir. Bu bileşenler, masaüstü bilgisayarlarda gördüğümüz benzer bileşenlerle aynı yeteneklere sahiptir ve aralarında gözle görülür önemli farklar bulunmaz.

YENİ ALIŞKANLIKLAR

Tüm bu özelliklerin yanında, dizüstü sistemlerin bazı dezavantajları bulunduğunu da kabul etmeliyiz. Her şeyden önce, bu tip bilgisayarlar, masaüstü sistemlerden daha pahalıdır. Örneğin aynı konfigürasyona sahip olan bir masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar arasında, iki kata varan fiyat farkları bulunabilir.

Eğer uzun zamandır bilgisayar kullanıyorsanız ve yeni bir dizüstü bilgisayar satın aldıysanız, bazı alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerekli. Mesela, fare gibi kullanımı çok basit olan bir kontrol cihazından vazgeçmek ve parmağınızla yöneteceğiniz bir “touch pad” veya “trackball”a alışmak zorunda kalacaksınız. Ayrıca dizüstü sistemlerin klavyesi, normal bir klavyeden daha küçüktür ve uzun süre çalışmak için rahat değildir.

Eğer dilerseniz, dizüstü sisteminize fare ya da normal bir klavye de bağlayabilirsiniz. Ancak konu taşınabilirlik olduğunda, ekstra bir fare ve klavye işinizi oldukça zorlaştıracaktır.

GELİŞEN EKRANLAR

Birkaç yıl öncesine kadar yüksek performansı yakalayamayan ekranlar ise, son zamanlarda önemli bir gelişim göstermiştir. TFT teknolojisinin de yardımıyla, dizüstü sistemlerde kullanılan ekranların ışık ve parlaklık özellikleri, standart monitörlerle aynı seviyeye ulaşmış durumda. Ayrıca bir dizüstü sistem için yansıma sorunundan bahsetmek, neredeyse imkansız. Buna rağmen dikey ve yatay köşe genişliği, yani görüntüleme alanı henüz çok ileri seviyeye ulaşamamıştır.

BATARYA ÖMRÜ

Dizüstü bilgisayarlar genellikle yolcuklarda veya ofis dışı çalışmalarda kullanılacağı için, bataryanın dayanma süresi de oldukça önemlidir. Bu yüzden yeni bir dizüstü bilgisayar satın alırken, öncelikle bataryasının yeterli kullanım süresi sunup sunmadığına dikkat etmelisiniz.
Fırsat buldukça, bilgisayarınızı prize bağlayarak bataryayı şarj edebilirsiniz. Bunu sık sık yaparsanız, beklenmedik durumlarda pilin bitmesine de fırsat vermemiş olursunuz. Ayrıca yanınızda boş bir priz varsa, dizüstü sistemi bu prize bağlayarak kullanmanızda yarar var. Bu şekilde, pilin gereksiz yere boşalmasını da engellemiş olacaksınız!

İPUCU: YOLCULUKLARDA

Dizüstü bilgisayarlar, sık sık yolculuk yapan ve ofis dışında çalışan kişiler İçin vazgeçilmez bir İş arkadaşıdır. Bu arkadaş, zaman ve yer farkı gözetmeden bilgi girişi yapmanıza ve nerede olursanız olun, çalışmaya devam etmenize yardımcı olabilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.