En iyi konsolu hangisidir ?

Doğru  oyun konsolunu seçmek, çok da zor olmasa gerek çünkü bu alandaki oyuncular Microsoft, Nintendo ve Sony’dir.Yani pek de  seçim yapacağımız çok farklı seçenekler yok. Ancak birbirleri arasında seçip yaparken de her birini diğerlerinden üstün kılan bir özellik çıkınca seçim işi biraz zorlaşır gibi oluyor. En doğru tercih: kendinize şu soruyu sorduğunuzda; “Hangi oyun konsolu benim için doğru?” cevabına bağlıdır.

Bu içeriğimizde, oyun konsolları neler? Hangisinin sizin için doğru olduğunu nasıl bileceksiniz? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

1

Sony PS4 Slim

PlayStation 4 Slim hakkında bilmeniz gereken sadece üç şey var. Halihazırda bir PS4’ünüz varsa, bu modeli yoksayabilirsiniz. Temelde aynı donanım, sadece biraz daha küçük bir durumda. Yeni bir PS4’ün almak istiyorsanız; öncelikle daha büyük bir sabit disk ve (potansiyel olarak) daha iyi 4K dostu grafiklere sahip PS4 Pro’yu düşünmelisiniz. 4K TV’niz yoksa ve ilk kez bir PS4 alacaksınız, PS4 Slim de sizin için harika bir seçenek olacaktır.

2

Microsoft Xbox One S

Xbox One S, orijinalinden% 40 daha küçük ve devasa güç tuğlasını kesen kaygan görünümlü bir oyun konsoludur. Akış servislerinden ve Ultra HD Blu-ray’lerden 4K video görüntüleyebilir , video ve oyunları HDR kontrastını destekleyebilir. Güncellenmiş denetleyici, diğer Bluetooth aygıtlarıyla da çalışır. 4K, Ultra HD Blu-ray ve HDR ayarları yalnızca yeni TV’lerde çalışır ve bazı deneme yanılma gerektirebilir. Güncellenmiş kontrolör önceki modelinden daha ucuza kapılıyor. 4K ve HDR video: Xbox One S, 4K çözünürlük (3,840×2,160 veya standart 1080p HDTV’lerin dört kat daha keskin) ve HDR (yüksek dinamik aralık) ile video yeteneklerinde oldukça canlı bir yükseltme gerçekleştiriyor; bu da temelde gelişmiş kontrast ve renk). Unutmayın: bu özellikler sadece uyumlu TV’lerde çalışır ve 4K işlevleri yalnızca uyumlu ancak az miktarda olan uyumlu video içeriği listesiyle çalışır. 4K’ye şu an Amazon ve Netflix gibi video hizmetleri (desteklemek için bant genişliği ve premium katman için ödeme yaptığınız sürece) ve bu yeni 4K Ultra HD Blu-ray diskler aracılığıyla erişilebilir. Bu arada bazı oyunlar sonunda HDR görsel iyileştirmelerden yararlanacak ancak PC benzeri 4K grafik arayacak değil – oyunlar yalnızca 4K’lık bir ölçekte büyütülüyor

3

Sony PS4

PlayStation 4, muhteşem donanıma sahip iyi görünümlü ve güçlü bir konsoldur.PS4, artık iki yeni modeli – PS4 Slim ve PS4 Pro – ile gelen bir ‘yeni nesil’ konsol değil. Bu konsol oyuncular için mükemmel bir seçenek olmaya devam etsede yeni modellere bakmalısınız derim. PS4, PS3’den çok PS2’ye benziyor. Kama şekli tasarımını çoğu kişi tarafından beğenilmese de PlayStation 4 inkar edilemez derece ince ve kompakt.(önceki sürümlere göre) Optik sürücü ve USB bağlantı noktaları önde iken bağlantıların çoğu arkadadır. El altında, güç kaynağı TV’nizin çevresindeki yığılmayı azaltarak içerisindedir. 2,8 GHz’e kadar hızlanan 8 çekirdekli bir AMD Jaguar CPU ile donatılmıştır. Bu, 800MHz AMD Radeon GPU ve sağlıklı 8GB GDDR5 RAM ile eş değerdir. Sony, PS3’ün gücünün 10 katına sahip olduğunu söylüyor. Nintendo Wii U’nin özelliklerini taklit eden PS4, kullanıcıların PS Vita’da oyun oynamalarına olanak tanır. Bir de iPhone ve Android uygulaması var.

4

Nintendo Wii U

Nintendo’nun orijinal Wii’yi sekiz yıl önce çıkardığı neredeyse inanılmaz. İnsanların oyun oynama biçimini değiştiren bir oyun konsoludur.Genç ve yaşlı herkesin nerede olursa olsun oyun oynayabiliceği bir cihazdır. Wii U orijinal Wii’ye oldukça benziyor, sadece daha yuvarlak ve daha uzun. Konsolun ön tarafında, bir disk sürücü yuvası, güç, çıkarma ve senkronizasyon düğmeleri ve iki USB portunu ve bir SD kart yuvasını gizleyen bir kapak bulunmaktadır. Arkadaki yuvarlaklık, güç konnektörü ve bir Nintendo konsolu üzerinde ilk kez bir HDMI bağlantı noktası (kablo dahil). İki adet daha USB portu, aynı sensör bar konnektörü ve bir AV portu var, bu yüzden Wii sahipleri HDMI portuna sahip değilse veya istemiyorlarsa önceki kabloları kullanabilirler. Beyaz ve siyah renk seçenekleri bulunuyor. Birinci model ‘temel’ paket ,oyun yok ve 8GB dahili depolama, ikincisi ‘premium’ paket, Nintendo Land artı 32GB depolama alanı ve bazı GamePad şarj yuvası gibi aksesuarlar gibi özellikler sunuyor

5

Nvidia Shield TV

Nvidia Shield TV, pahalı görünebilir. 16GB model için 149.99 £ maliyeti vardır ancak sistemdeki oyunlar oldukça ucuzdur. Cihazdaki Android oyunları 0.79 £’dan başlarken, daha gelişmiş oyunlar 10 £’a kadar çıkabilir.Doğrudan Shield’da oynamak için en son konsol oyunları (The Witcher 3 ve Mad Max gibi) satın alma seçeneğiniz de var.

6

New 3DS and 3DS XL

Nintendo 3DS, oyunculara, hareket halindeyken Mario & Luigi ve Zelda gibi popüler Nintendo franchise’ı da içeren klasik Nintendo oyunları sunuyor. Elbette bir Wii U almaktan daha ucuz bir tercihtir ancak 3D oyun oynamakla alakalı değilseniz eski 3DS modelini veya 2DS’yi de tercih edebilirsiniz. Nintendo’yu, konsol pazarında sürekli bir cazibe merkezi haline getiren düzenli platformda en iyi oyunları piyasaya sürmeyi sürdürüyor olmasıdır.

7

Sony PlayStation 4

PS4 Pro, üst seviye TV’lerle uyumlu 4K ve HDR sinyalleri ile oyunlarda daha iyi görselliği vaat eder. Konsol bir 1 TB sabit disk içeriyor ve şimdiye kadar çıkmış olan tüm PS4 oyunları, uygulamaları ve aksesuarlarıyla birlikte çalışıyor. PS4 Pro, Ultra HD, 4K, Blu-ray disklerioynatamıyor maalesef. PlayStation 4 Pro, aslında daha iyi bir donanıma sahip bir PS4’tür ve performansı,görselleri standart bir PS4’te mevcut olanın ötesinde geliştirilmiş bir şekilde tasarlanmıştır. Her PS4 oyunu Prodan yararlanamaz, ancak attığınız herhangi bir PS4 oyununu oynatır. Normal bir PS4 oyununda PS4 Pro’nun yükseltmelerini desteklemek için indirilebilir bir yama gerekecek, ancak tam olarak her bir yamanın neyi sağlayacağı henüz belli değil. Fiziksel olarak, PS4 Pro daha zarif bir PS4’e benziyor.Farklı çalışma modlarında iken ünitenin önünden ince, yatay bir LED ışığı (mavi, turuncu ve beyaz) çıkıyor. Neyse ki Pro, Slim’in arkasına ekstra bir USB portu eklerken çıkardığı optik ses bağlantı noktasını geri getiriyor. Slim gibi Pro da en hızlı Wi-Fi protokollerini (802.11ac) destekliyor ve çift bant desteğine de sahip (2.4GHz veya 5GHz sinyallerini kullanabilir). Sony, konsolun teorik olarak daha hızlı okuma sürelerinden yararlanmak için bir katı hal sürücüsü kurabileceğiniz anlamına gelen SATA-III özelliklerini de kullandığını doğruladı. (Tüm PS4’ler, standart 2,5 inçlik sürücülerle kullanıcı tarafından yükseltilebilir depolama alanını desteklese de). PS4 Pro, 4K çözünürlükte Netflix desteği ve 4K ve HDR uyumlu bir YouTube uygulamasıyla birlikte geldi. Daha fazla uygulama, platform olgunlaştıkça 4K ve HDR özellikleri için de destek oluşturacak. Ayrıca, PS4 Pro’ya özel olan, uzaktan oynatma ve paylaşma oynatma seçenekleri için geliştirilmiş bir bant genişliği olup internet üzerinden oyun oynamanıza izin veriyor. Her iki mod da standart PS4’ün 720p kapasitesinden itibaren bir artış olan 1080p’de paylaşım, yayın ve oynatma olanağına sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.