Hangi bluetooth hoparlörü almalıyım?

0
168

Çoğu insan, yazın gelmesiyle birlikte, gtatil yörelerini dolduruken, gidemeyenler de  boş kalan şehrin keyfini çıkarmak için deniz kenarına gidip örtüsünü sandalyesini kurup çimlerin üstüne, güneşin tadını çıkartıyor. İster tatile gidin isterse deniz kenarına günü birlik gidin yanınızda devamlı müziğinizi taşıyıp sevdiklerinizle yaşayacağınız bu güzel anları daha keyifli yaşayabilirsiniz. Müziğinizi, cep telefonumuzun hoparlöründen dinlemek bir seçenek olsa da, çoğumuz için daha iyi bir ses kalitesi olmazsa olmaz.

Bu konumuzda sizlere Bluetooth hoparlör alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazıp, kendi seçtiğimiz 4 kablosuz hoparlörü tanıtacağız. Hangi bluetooh speaker size daha uygun bulmak istiyorsanız gelin yazımızın devamını okuyun.

 

Bluetooth hoparlör alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Müzik dinlemek aslında komplike bir iştir. Dinlediğimiz parçada bütün enstrümanları ayrı ayrı hissetmek, ya da duyduğumuz sesin yüksekliği, dinlediğimiz müzikten alacağımız zevki arttıracaktır. Peki kendimize uygun taşınabilir hoparlörü seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Form Faktörü

Taşınabilir Hoparlörler ya da yaygın adıyla Bluetooth speakerlar genellikle taşınabilir cihazlardır, fakat bazı istisnalar da mevcut. Bu istisna modeller bilgisayarınıza ya da televizyonunuza bağlansın diye tasarlanıp piyasaya sürülüyorlar. Bu hoparlörlerin boyutları diğerlerine göre daha büyük olmasının yanında, bluetooth bağlantısına rağmen dahili bir güç kaynağına sahip olmadıkları için çalışırken elektriğe ihtiyaç duyuyorlar. Bu durumda bluetooth bağlantısı daha geri planda kalıyor. Bu tür hoparlörler, eğer evin içinde kablo istemiyorsanız ideal seçenekler oluyorlar. Bu tür taşınabilir hoparlörler genelde çantanıza girebilecek boyutta olmuyorlar, yani sabit kullanım için uygundurlar. Buna karşılık da, ses performansları rakiplerinin daha ilerisinde oluyor.

 

Taşınabilirlik

Bluetooh speakerınız çantanıza girebilsin, hep sizinle mi olsun istersiniz, yoksa evde bir köşede dursun, evi mi inletsin? Hepsi olmasa da çoğu kablosuz hoparlörün içinde, dilediğiniz zaman dilediğiniz yere götürüp dinlemek için dahili şarj edilebilir piller oluyor bunlar mini speaker ya da ses topu şeklinde olabiliyor. Bazı büyük hoparlörler, evinizdeki bilgisayar ya da sinema sistemine bağlanmak için üretilmiş olup, ne kadar kablosuz bir şekilde bağlanabilseler de, harici bir elektrik kaynağına ihtiyaç duyuyorlar. Bu durumda boyut önem kazanıyor. Hoparlörünüz ne kadar küçükse onu besleyecek enerji ihtiyacı da azalıyor. Yani yanınızda taşıyacağınız hoparlör daha ufak boyutlardaysa onu besleyebilecek enerji kaynağına duyduğu ihtiyaç da bir o kadar azalıyor. Özet olarak ev içi kullanım için daha büyük modellere yönelmenizi tavsiye ederiz.

 

Dayanıklılık

Bazı taşınabilir hoparlörler açık havada farklı hava koşullarında ya da plajda kullanım için tasarlanmamış olabilirler. Dayanıklı hoparlörler, su sıçraması, yağmur, darbe gibi dış etkenlere karşı dayanıklılar ve eğer bunun için tasarlanmamış bir hoparlörü bu zorlu koşullarda kullanırsanız, elinizdeki hoparlör bir tuğla tepkisizliğine ulaşacaktır. Deniz kenarında, piknikte ya da yağmurlu havalarda hem suya, hem de darbeye dayanıklı bir hoparlör istiyorsanız IPX oranlarına ve de su ve darbeye karşı markanın sunduğu garantiye göz atmanızı öneririz.

Ses kalitesi

Eğer taşınabilirlik birincil önceliğiniz değilse, ses kalitesi hemen ön plana çıkıyor. Pek çok taşınabilir hoparlör özellik namına fazla bir şey sunmasa da ileri düzey ses kalitesi üretmektedir. Ekstra bir bas herkese göre olmasa da, eğer almak istediğiniz hoparlör çok ufak değilse, düşük frekansları yüksek ses düzeyinde bozmadan verebilecek seviyede olmalı. Özellikle elde edilen sesin temiz bir ses olması çok önemli, bu bağlamda alacağınız hoparlörün dengeli ve temiz ses vermesi birincil önceliğiniz olmalı. Eğer almak istediğiniz bluetooth hoparlörü, planladığınız bir partide kullanacaksanız, hoparlörün büyüklüğünü de hesaba katmanız gerekir. Unutmayın ki, hoparlörün boyutları büyüdükçe daha iyi ve yüksek ses verecektir.

Bağlantı seçenekleri

Çoğu ufak ve düşük bütçeli taşınabilir hoparlör, bluetooh bağlantısının yanında pek bir şey sunmamaktadır. Ses girişi, ya da diğer kablosuz bağlantı seçenekleri olsun istiyorsanız daha gelişmiş ve fiyat olarak daha pahalı cihazlara yönelmeniz gerekebilir.

Fiyat

Taşınabilir hoparlörler 25 TL’den başlayıp taa 1500TL’nin üstünde kullanıcılar ile buluşuyor. Bu noktada en pahalı sistemden en yüksek ses kalitesini beklemek çok da şaşırtıcı olmayacaktır. Fakat, bu demek değil ki en pahalı model en fazla özellik barındırıyor. Pahalı modellerin çoğu şarj edilebilir dahili pil ya da farklı kablosuz bağlantı seçenekleri sunmamaktadır. Daha fazla fonksiyon arıyorsanız (NFC, suya ve darbeye dayanıklılık, şarj edilebilir pil gibi) bu fonksiyonlarla donatılmış modelleri araştırmanızı tavsiye ederiz.

Sizin için seçtiklerimiz

Fiyat Performans

JBL GO

JBL GO uygun fiyata iyi bir performans sağlıyor. Dengeli ve yüksek değerlere çıkabilen ses kalitesi, taşınabilir boyutları ve de sunduğu farklı bağlantı seçenekleriyle güzel bir seçenek oluşturmakta.

Dengeli ses ve taşınabilir boyutlar

Harman Kardon Esquire Mini

Benim taşınabilir hoparlörüm hem cebime girsin hem de ses kalitesiyle dinleyenleri hayran bıraksın mı diyorsunuz? O zaman  Harman Kardon Esquire Mini tam aradığınız ürün. Şık tasarımı ile bakanları kendine hayran bırakıyorken, boyutlarına karşın hiç beklenmedik bir ses performansı sergiliyor.

Yüksek baslar, güzel tizler

Bose SoundLink Mini II

Bose SoundLink Mini II, boyutlarından beklenmeyecek seviyede bir bass performansı sergiliyor ve rakipleri arasından bu özelliği ile sıyrılıyor. Hoş ve portatif tasarımı, yüksek ses kalitesi sayesinde dinleyenlere güzel bir müzik keyfi yaratacaktır.

Açık havada güçlü ses

Ultimate Ears Boom 2

Farklı ve çılgın renk seçenekleri, suya ve darbeye dayanıklı tasarımın altında verdiği güçlü sesler ile kumsalda, havuz kenarında ve de doğa ile iç içe yaşayan kullanıcıların hayalini süsleyen  Ultimate Ears Boom 2, bu alanda bizim de dikkatimizi  çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.