Android Nedir? IOS Nedir?

0
156

Mobil cihazlar da tıpkı masa üstü veya laptop olarak kullandığımız bilgisayarlar gibi bir işletim sistemine gereksinim duyar.Uzun yıllardır kullandığımız ve yerini yavaş yavaş mobil cihazlara bırakan bilgisayarlarımız bildiğimiz gibi çoğunlukla Windows işletim sistemini kullanıyor.Son zamanlar da açık kaynak kodlu olması hasebiyle Linux işletim sistemi atağa geçsede ezici çoğunluk halen windows işletim sistemi kullanmaya devam ediyor.İşte bilgisayarlarımızda kullandığımız bu Windows XP, Vista, Windows 7, 8 ve son olarak Windows 10 gibi cep telefonlarımızın da işletim sistemine ihtiyacı vardır. Bu aşama da anroid nedir, ios nedir sorusuna cevap kendiliğinden gelmiş oluyor. Anroid Samsung , LG, Huwai vs gibi birçok teknoloji devinin  mobil cihazlarında kullandığı; Goole tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir.İOS ise Apple tarafından geliştirilen ve İphone telefonlarda, İpad tabletlerde ve Mac bilgisayarlar da kullandığı işletim sistemidir.

Peki bu  bir an bile kopamadığımız can siparane  koruduğumuz bu cihazları kullanmamızı sağlayan mobil işletim sistemlerini iyi tanıyor muyuz?

Android OS

Android OSGoogle tarafından, mobil cihazlar için geliştirği, Linux üzerine inşa edilmiş bir iletim sistemidir. İşletim sisteminde yer alan uygulamalar Google Play uygulama marketi üzerinden temin edilmektedir. Android işletim sisteminde çalışan uygulamaların uzantısı .apk ‘dir. Android işletim sistemini çalıştıran cihaz çeşitliliği oldukça fazladır. Cihaz çeşitliliği çok olmasından ötürü güncellemelerini ancak cihazların üretici firmaları tarafından güncel versiyona hazır hale getirmesiyle güncelleme işlemini gerçekleştirebiliyorlar. Android’in en güncel sürümü 29 Eylül 2015’te yayınlanan Android 6.0 Marshmallow sürümüdür.

IOS

iOS 11Apple’in iPhone telefonları için ürettiği mobil işletim sistemidir. İlk üretildiğinde işletim sisteminin adı iPhone OS idi ama 7 Haziran 2010 tarihinde ismini iOS olarak değiştirdi şirket. İsim değiştikten daha sonra yeni yeni üretilen elektronik müzik cihazı iPod Touch ve tablet iPad cihazlarında da iOS işletim sistemi kullanılmaya başlandı. iOS‘ta yer alan uygulamalar Apple App Store ve iTunes üzerinden temin edilmektedir. Apple’in radikal kararından ötürü bu iki uygulama sağlayıcı dışında hiçbir yerden uygulama yüklenemiyor. iOS işletim sistemini çalıştıran cihaz çeşitliliği sadece Apple’in üretmiş olduğu iPhone, iPad ve iPod cihazlarından ibarettir. Apple şirketi iOS güncellemelerinde üretmiş olduğu tüm cihazlarına güncellemeleri aynı anda yükleyebilmektedir. Sadece iPhone telefonlardan iPhone 4 ve öncesi modellerde yeni çıkan modellere oranla donanımlarda farklılık olmasından ötürü yeni güncellemeleri alamıyor. iOS’un en güncel sürümü 22 Mart’ta yayınlanan iOS 9.3 sürümüdür.

OS Ne Anlama Geliyor

Android OS ve iOS isimlerimde yer alan OS kelimesinin anlamını da yeri gelmişken burada açıklayalım. OS İngilizce’de Operating System’in kısaltılmış halidir. Operating System’in Türkçe karşılığı İşletim Sistemi’dir. Android OS, iOS , Windows OS, Mac OS, Windows Phone OS,Chrome OS,Firefox OS ve bunlar gibi işletim sistemi markaları temsil ettikleri görev yani işletim sistemi olmalarından ötürü isimlerine ek olarak OS kısaltmasını eklemişlerdir.

İOS 11 Ne zaman çıkacak, özellikleri neler?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.